Paměťové karty

Paměťová karta je elektronické zařízení sloužící k ukládání dat. Setkáváme se s typy: SD, Mini SD, Micro SD, Micro SDHC, MMC, Memory Stick M2 aj. Současným nejpoužívanějším typem je karta Micro SDHC.
Pro přenos dat z karty do PC, TV, fotorámečků, tiskáren a jiných zařízení využijete SD adaptéry nebo USB čtečky.
U starších zařízení doporučujeme ověřit maximální podporovanou kapacitu paměťových karet.

Narazíte také na výrazy "bulk" a "blister", to jsou rozdíly v balení. "Bulk" je zboží bez krabičky, také nazývané jako ekonomické nebo servisní balení, je takto i v balení u telefonu. "Blister" je zboží v krabičce nebo obalu od výrobce. Rozdíl je zde jen v ceně zboží. Kvalita a zpracování jsou naprosto stejné.

11 položek celkem
IMRO Micro SDXC 64GB + SD adaptér class 10 UHS-III
135 Kč

Imro micro SDXC 64GB / class 10 / UHS-III.

Kód: 1634108
Kingston Canvas Select Plus Micro SDHC 64GB + SD adaptér Class 10 / UHS-I / 100Mb/s
185 Kč

Kingston Canvas Select Plus Micro SDHC 64GB / class 10 / UHS-I / 100Mb/s.

Kód: 1623124
IMRO Micro SDHC 8GB + SD adaptér class 10 (blister)
79 Kč

Imro micro SDHC 8GB / class 10.

Kód: 1617145
OEM čtečka paměťových karet all in one / bílá
37 Kč

Čtečka paměťových karet all in one - bílá.

Kód: 1627338
Hoco HB45 USB čtečka paměťových karet SD + Micro SD / USB 3.0
99 Kč

Hoco HB45 USB čtečka paměťových karet SD + Micro SD / USB 3.0.

Kód: 1636550
Hoco HB45 USB čtečka paměťových karet SD + Micro SD / USB 2.0
69 Kč

Hoco HB45 USB čtečka paměťových karet SD + Micro SD / USB 2.0.

Kód: 1636548
Hoco HB45 USB + USB-C čtečka paměťových karet SD + Micro SD / USB 2.0
79 Kč

Hoco HB45 USB + USB-C čtečka paměťových karet SD + Micro SD / USB 2.0.

Kód: 1636547
XO DK05A čtečka paměťových karet SD + Micro SD / USB 2.0
55 Kč

XO DK05A čtečka paměťových karet SD + Micro SD / USB 2.0.

Kód: 1636474
UGreen 20250 / čtečka paměťových karet Micro SD / Micro SDHC / SD / SDHS / černá
169 Kč

UGreen 20250 / čtečka paměťových karet Micro SD / Micro SDHC / SD / SDHS - černá.

Kód: 1635216
UGreen CM104 USB 3.0 čtečka paměťových karet Micro SDHC / SD / černá
169 Kč

UGreen CM104 USB 3.0 čtečka paměťových karet Micro SDHC / SD / černá.

Kód: 1631310
Goodram Micro SDHC 16GB Class 10 + SD adaptér + čtečka, UHS-I , 100MB/s (M1A4-0160R12)
142 Kč

Goodram micro SDHC 16GB + SD adaptér + čtečka / class 10 UHS-I , 100MB/s.

Kód: 1622905

Paměťová karta do mobilu

Paměťové karty zažily svůj první boom a rozšíření s příchodem digitálních fotoaparátů. S příchodem chytrých telefonů přišla druhá vlna zájmu. A stejně jako se telefony postupně stávaly menšími a tenčími, měnila se i paměťová karta do mobilu. Z původních SD karet se stejně jako například ze SIM karet stávaly stále menší kartičky, dnes jsme se prozatím zastavili u Micro SDHC varianty. A stejně jako SIM i paměťová karta do mobilu může být skrz příslušné adaptéry přeměněna na jakoukoliv větší velikost a i tu nejmenší kartu tak vložíte do mobilu, který podporuje pouze základní SD karty. Své využití nachází paměťová karta do mobilu zejména u levnějších mobilů a chytrých telefonů, které svým majitelům nabízejí pouze omezenou paměť. Ta sice stačí na pár základních aplikací a pár fotek, ale jakmile se začne paměť plnit desítkami fotografií či videí, velmi brzy zpravidla dojde. Málokomu se pak chce své zaznamenané momenty mazat, aby mohl pořídit další. A právě zde přichází ke slovu paměťová karta do mobilu, která vám umožní bez problémů plnit telefon dál dalšími a dalšími daty. Z karty pak lze uložená data bez problémů dostat do celé řady jiných zařízení, a to nejčastěji skrz čtečku a USB kabel.

Velikost paměťových karet

Paměťová karta do mobilu může mít širokou škálu různých pamětí od 1 GB (gigabytů) až po desítky GB. Před nákupem je velice důležité ujasnit si, jaká data chcete na kartu ukládat a podle toho vybrat, která paměťová karta do mobilu vám bude nejlépe vyhovovat. S rostoucí velikostí paměti samozřejmě roste také cena, takže kupovat zbytečně velkou kartu se rozhodně nevyplatí. Příliš malá karta zase znamená, že budete brzy zřejmě muset dokupovat další a zcela jistě větší kartu.

SD, Mini SD, Micro SD, SDHC, kdo se v tom má vyznat?

Stejně jako SIM karta i paměťová karta do mobilu prochází neustálým vývojem a modernizací, která aktuálně spočívá především v minimalizaci. Zjednodušeně řečeno jsou paměťové karty stále menší, zatímco zároveň pojmou stále větší objem dat. Většinou zpravidla nebudete mít problém rozlišit, která paměťová karta do mobilu patří jednoduše na základě velikosti portu. SD, Mini SD a Micro SD jsou poměrně jasné, každý formát je postupně menší a menší, nicméně i když máte menší verzi, existují adaptéry, pomocí kterých z ní můžete udělat větší verzi. Existují však výjimky. Například paměťová karta do mobilu Micro SD je sice stejně velká a má dokonce i relativně podobné parametry jako modernější Micro SDHC, avšak ne všude bude tato paměťová karta do mobilu bez problémů fungovat. Formát SDHC aktuálně patří mezi velice populární zejména proto, že podporuje u karet vyšší kapacitu paměti, uložíte tedy větší objem dat a navíc je jejich zápis rychlejší. Existuje ještě novější a modernější paměťová karta do mobilu, a to SDXC. Ta se však aktuálně netěší až takové oblibě – zejména proto, že ji podporují pouze nejnovější přístroje a do drtivé většiny mobilů nefunguje.

Pozor na nekvalitní karty

Paměťová karta do mobilu je stejně jako hard disk u počítače jeho poměrně důležitou součástí. Ne že by byla klíčová pro jeho správné fungování, ale vzhledem k tomu, že nese vaše data, o která nechcete přijít, musí něco vydržet. To poslední, co chcete, je aby vaše karta přestala fungovat správně a poškodila data, jež jste na ní předtím uložili. Žádná paměťová karta do mobilu nevydrží věčně a pravidelná tvorba záloh vašich dat by měla být samozřejmostí, avšak málokdo by očekával, že mu jeho nová karta přestane fungovat třeba za dva měsíce. Na paměťových mediích se všeobecně nevyplatí příliš šetřit a paměťová karta do mobilu není výjimkou, každý by byl nerad, kdyby se smazaly všechny fotografie z dovolené nebo něco podobného. Až poté, poučení špatnou zkušeností, si lidé začnou uvědomovat, že paměťová karta do mobilu musí být chtě nechtě kvalitní a ideálně vyrobená ověřeným producentem. Jen tak lze garantovat adekvátní kvalitativní standardy nebo třeba záruční lhůtu a možnost vrátit/vyměnit zakoupené zboží.

K čemu je ke kartám potřeba adaptér?

Představte si situaci, kdy ze svého špičkového chytrého telefonu vytáhnete paměťovou kartu s daty a chcete ji vložit do své televize, tiskárny či počítače. Náhle však zjistíte, že vaše paměťová karta do mobilu do těchto zařízení nefunguje, protože zatímco váš moderní smartphone podporuje menší formáty karet typu SDHC, vaše pár let stará televize či tiskárna podporuje pouze větší Mini SD karty. Paměťová karta do mobilu by rozhodně sama o sobě neměla být důvodem ke koupi nové televize či tiskárny ;) A právě proto existují adaptéry na tyto karty, což jsou de facto jen násadce ve větším formátu, do kterých lze zasunout karty menších formátů. Z micro SDHC karty se tak rázem může stát jakýkoliv větší formát, který bude bez problémů pasovat i fungovat. Paměťová karta do mobilu tedy není nijak „uzamčená“ pouze na porty odpovídající její původní velikosti. Díky tomu lze i moderní karty díky adaptérům mnohdy bez problémů použít do starších zařízení. Pokud jde o velký technologický skok, samozřejmě může nastat problém s kompatibilitou, ale pokud doma nemáte vysloveně archaickou televizi či tiskárnu nebo PC, neměl by s tímto být žádný problém.