Stylusy (pera)
Stylusy či dotyková pera, jsou rozdílné pro kapacitní a odporové displeje. Kapacitní reagují na prst, čili potřebujeme stylus s měkkou špičkou a odporový reaguje na pero, které si představme jako tužku. S odporovým displejem se v dnešní době u mobilních telefonů setkáváme zřídka. Oblíbené jsou stylusy k upevnění do 3,5mm zdířky mobilu nebo tabletu.
Baseus SXBC060402 aktivní stylus pro Apple iPad / Baseus Smooth Writing.
Stylus
Dotykové displeje jsou součástí, bez které se moderní mobilní telefon či tablet zkrátka neobejdou. Ne každý však chce nebo zvládá precizní ovládání svého smartphonu jen pomocí prstu. Proto existuje mobilní doplněk jménem stylus, který i těm nejméně šikovným umožní přesné dotykové ovládání jakéhokoliv zařízení. Stylus si můžeme představit jako tužku, pero či propisku. Jen s tím rozdílem, že s ním po displeji nepíšeme (doslova), ale využíváme jej jen jako jakýsi kurzor pro ovládání. Nelze říci, že existuje jeden univerzální stylus nebo druh stylusu, kterým lze ovládat každý dotykový displej. Různé displeje totiž na dotyk reagují jiným způsobem a jinak detekují dotyk prstu či špičky pera. Od toho se pak musí odrazit i to, jak stylus vypadá a jak je proveden. Tato pomůcka by ve skutečnosti nemusela být příliš velká, avšak jelikož se psací potřeby svou ergonomikou za stovky let používání již osvědčili, není důvod experimentovat s jiným designem, byť takové pokusy rovněž existují. Na trhu proto lze objevit nejeden stylus, který jako dotykové pero vůbec nevypadá. Výjimkou nejsou ani zcela experimentální návrhy, o nichž si něco povíme níže.
Pozor na kapacitní a odporové displeje
Stylus nelze kupovat pouze podle jeho designu, barvy či cenovky. Jak již bylo řečeno výše, ne každý mobil disponuje dotykovou technologií fungující na stejném principu. Tím pádem je vysoce pravděpodobné, že zároveň ne každý stylus bude bez problémů fungovat na každý dotykový displej bez rozdílu. Zatímco takzvané kapacitní displeje jsou navrženy tak, aby reagovaly na dotyk a pohyb lidského prstu, odporové displeje mají s dotykem prstem problém. U těchto je tedy nezbytné pro ovládání použít stylus. Ani u kapacitních displejů není stylus vůbec špatnou volbou, jen je potřeba dbát na to, aby měl dostatečně měkkou špičku, která je schopná správně a efektivně imitovat dotykové polštářky našich prstů. I u kvalitních stylusů není od věci vyzkoušet si, jak si při ovládání poradí s displejem vašeho telefonu. Zpravidla to však není nezbytnou nutností za podmínky, že si pořídíte správný stylus vzhledem k typu vašeho dotykového displeje. Možná už některé z vás napadlo, že až si svůj nový stylus koupíte, nebudete jej mimo používání zřejmě mít kam uložit. Ne každý mobil totiž umožňuje uchycení stylusu. Co s tím si povíme níže.
Kam stylus uložit?
Pokud stylus není součástí základního příslušenství k vašemu mobilu, je dost možné, že telefon ani nemá žádné přirozené místo pro jeho uložení či zastrčení. Výrobci mnohdy nepočítají s tím, že by někdo měl chuť použít k ovládání telefonu stylus a tak design této volbě nikterak nepřizpůsobí. To může být značně nepohodlné, zvlášť když musíte stylus neustále nosit různě neprakticky po kapsách a doufat, že jej náhodou někde neztratíte. Chytrou alternativou pak může být pořízení takového stylusu, který lze k telefonu připevnit. Někteří výrobci proto na svůj stylus připevňují poutko, které je snadno připevnitelné do ždířky 3,5mm audio jacku. Díky tomu je stylus k telefonu připevněn a vám odpadá nutnost neustále ho hledat. Jedinou potenciální nevýhodou může být skutečnost, že tyto stylusy s možností připevnění do audio portu mají zpravidla menší rozměry a nepodobají se ani zdaleka peru či tužce. Pokud preferujete raději delší a ergonomičtější varianty, budete muset přijít s jiným řešením, kam váš stylus mimo používání odkládat. Jednou z možností může být zavěšení stylusu připomínajícícho psací potřebu například za odklápěcí část flipového pouzdra na mobil.
Věčný problém jménem zimní rukavice
Každý, kdo vlastní mobilní telefon, už jistě zažil typickou situaci, kdy se jej snaží v zimě ovládat s nasazenými rukavicemi. Díky technologiím dotykových displejů a materiálu rukavic je to prakticky nemožné. V tomto případě je stylus nepostradatelnou pomůckou, bez které budete nuceni rukavice navzdory mrazu sundat. Na trhu se již však objevují odvážné snahy tento problém řešit – jde o speciální rukavice, u kterých je povrch konečků prstů upraven. Najdeme zde speciální vlákno, které je vodivé a díky tomu je v těchto rukavicích možné dotykové displeje pohodlně ovládat. Ne každému však může vyhovovat materiál či barva rukavic, jejichž výběr aktuálně není příliš velký. Pak je zřejmě klasický stylus jasnou a bezpečnou volbou, díky které si budete moci své současné rukavice ponechat. Nicméně jako experiment nebo praktická pomůcka pro ty, kteří až tolik nedbají na styl, jde určitě o velice zajímavou alternativu. V některých zimních rukavicích se i klasický stylus nedrží zrovna dvakrát nejlépe. S těmito rukavicemi vás to ale nemusí trápit, protože můžete mobil ovládat a zároveň ponechat své ruce v teple.