Nabíječky
Nabíječky dělíme na dva druhy: "originální" a "náhradní" (alternativní).
Po zvolení značky telefonu si můžete vybrat variantu která Vám více vyhovuje. Rozdíly jsou samozřejmě ve výrobci a v ceně. Bližší informace naleznete v podrobném popisu u produktu.
Narazíte také na výrazy "bulk" a "blister", to jsou rozdíly v balení. "Bulk" je zboží bez krabičky, také nazývané jako ekonomické nebo servisní balení, je takto i v balení u telefonu. "Blister" je zboží v krabičce nebo obalu od výrobce. Rozdíl je zde jen v ceně zboží. Kvalita a zpracování jsou naprosto stejné.
Ugreen W526 bezdrátová / stolní nabíječka MagSafe 3v1 / USB-C / 15W - šedá.
Nabíječka na mobil
Pro řadu z nás je nabíječka na mobil kolikrát důležitější než samotný mobil. Snažíme se ji mít neustále na očích a neudělat bez ní ani krok. Důvod je jednoduchý - dnešní smartphony sice nabízí celou řadu zajímavých vychytávek a obdivuhodný výkon, ale za to všechno si z baterek berou nemalé množství energie. Proto je nabíječka na mobil přinejmenším stejně důležitá jako telefon samotný. Někteří z nás jich navíc mají po ruce hned několik a kromě toho nosí pro jistotu v kapse neustále aspoň jednu power banku. Ano, hrozba vybité baterky je dnes pro mnoho z nás každodenní hrozbou, kterou nelze podcenit, a nabíječka na mobil se v posledních letech stala příslušenstvím číslo jedna. Drtivá většina z nás by asi pro novou či rezervní nabíječku vyrazila do obchodu s mobily. Díky velikosti současného trhu s mobilním příslušenstvím je však možné i něco jiného. Nabíječka na mobil nemusí být nutně originálem od výrobce mobilu, ale je možné sehnat alternativní výrobce, kteří se snaží konkurovat tím, že nabízejí prakticky to samé zboží s jiným designem a stejnou funkčností za nižší cenu. Ne každá „alternativní“ nabíječka na mobil se ale vyplatí. Jak poznat tu nejvýhodnější?
Náhradní nabíječka na mobil vždy při ruce
Ne každý má svůj telefon jen jako doplněk image nebo přístroj pro chvíle nudy. Řada lidí jej používá jako klíčový pracovní nástroj a dnes už nemají šanci se bez něj obejít. Nabíječka na mobil má pro tyto osoby cenu zlata a její ztráta se může kolikrát rovnat pracovní katastrofě. Každý, kdo už si někdy něčím podobným prošel a poučil se, má už dnes při ruce náhradní nabíječku. Nabíječka na mobil je ostatně otázkou pár set korun a v batohu či kufru nikdy moc místa nezabere.
Originální versus alternativní nabíječky
Kvalitní obchody s mobilním příslušenstvím mají v nabídce zpravidla dva základní druhy nabíječek. Takzvané „originální“ nabíječky jsou vyrobeny zpravidla přímo samotnými výrobci mobilů. Je to nabíječka na mobil identická s tou, kterou najdete v krabici s telefonem. Její cena samozřejmě není závratná a máte stoprocentní jistotu, že bude fungovat na chlup stejně jako ta původní. Druhou možností je „alternativní“ (někdy také náhradní) nabíječka na mobil. Ta už má zpravidla jiného výrobce, který neprodukuje mobil samotný, ale dodává k němu toto příslušenství. Výhodou je, že taková náhradní nabíječka na mobil může být oproti originální levnější. Nemá sice na sobě cool logo ani designové balení, ale svůj hlavní (a jediný) účel splní naprosto stejně. Jediný problém může nastat v případě, že nabíječka na mobil není certifikovaná pro evropský trh, dívejte se po značce CE. Taková nabíječka na mobil je pak nejen nespolehlivá, ale může být pro váš mobil a zejména jeho baterii také potenciálně nebezpečná. Nabíjení telefonu nekvalitní či závadnou nabíječkou může zapříčinit například nafouknutí baterie nebo snížení její kapacity.
Kolik do náhradní nabíječky investovat?
Trh s alternativními nabíječkami je již dnes obrovský. Nabíječka na mobil už dávno neznamená pouze drát. Různé bezdrátové polštářky a dokovací stanice se stávají stále oblíbenějšími. Je tou tak zejména proto, že bezdrátová nabíječka na mobil nijak neopotřebovává nabíjecí port a ani při častém používání nehrozí opotřebování či jiné poškození kabelu. Tyto druhy nabíječek jsou přirozeně dražší než standardní náhradní nabíječky od alternativních výrobců. Jejich cílem je nabídnout majitelům smartphonů něco zajímavého, co v původním balení k telefonu nenašli. Jestli vás nabíječka na mobil bude stát 100 nebo 600 korun je tak do jisté míry ve vaší režii. Za high-tech a zajímavé nabíječky si připlatíte, obyčejná nabíječka na mobil nestojí téměř nic, ale mobil vám vždy spolehlivě nabije. Zajímavou a ne příliš drahou alternativou jsou také nabíječky do auta. Proměnit svůj vůz v potenciální nabíječku je každopádně velmi praktické, a pokud auto používáte každý den, máte jistotu, že vám v případě potřeby bude vždy na blízku nabíječka na mobil.
Power banka a její výhody
Power banky jsou aktuálním hitem a lidé si je často pořizují místo náhradních nabíječek. Rezervní nabíječka na mobil se vám totiž hodí jen v případě, že je nablízku zásuvka. Nabitá power banka však může váš mobil nabít kdykoliv a kdekoliv. Tento produkt tak skvěle sedí do dnešní vlny cvičení a hýbání se. Chcete vyrazit na výlet na kole, po cestě si měřit ujetou vzdálenost, používat GPS a ještě poslouchat hudbu? Není problém. Pokud se po cestě mobil vybije, čeká v batohu nabíječka na mobil, která jej bez problémů zase nabije klidně i za jízdy. To samé platí i pro horské výšlapy nebo plavby po jezerech či řekách. Nemusíte se stresovat, zda někde po cestě najdete zásuvku, stačí si přibalit power banku a vyrazit. Nevýhodou power banky je skutečnost, že bez zásuvky nenabijete ani ji. Někteří to proto řeší tak, že si sebou na delší cesty pro jistotu berou power bank víc. Velmi užitečné využití našly power banky rovněž během aktuální Pokémonové mánie. Pokud běháte po venku a lovíte příšerky, nemáte zpravidla čas odbíhat někam k zásuvce. Praktická nabíječka na mobil přímo ve vaší kapse však tento problém efektivně řeší.