Handsfree, sluchátka
Kategorie se sluchátky na mobil všeho druhu. Bezdrátové bluetooth sluchátka nebo handsfree pro volné ruce při sportování nebo jízdě vozem, sluchátka s kabelem pro poslech hudby i vyřizování hovorů, a redukce či rozdvojky k propojení sluchátek a mobilu s rozdílným vstupem / výstupem i k simultánnímu poslechu a dobíjení.
Váháte s výběrem? Přečtěte si článek: Jak vybrat sluchátka nebo handsfree k mobilu?
Handsfree
Když se řekne handsfree, každému se vybaví naslouchátka, která na sobě mají všichni podnikatelé, manažeři a řidiči dodávek, když se snaží v dopravní špičce protlačit zácpou ke svému cíli. Ve skutečnosti by se nám ale při slově handsfree měl vybavit každý řidič, kterého jsme dnes viděli. Bohužel tomu tak není. I když byla technologie bluetooth pro bezdrátovou komunikaci vytvořena už v roce 1994 a i když jsou dnes handsfree sluchátka až směšně levná, nosí je při řízení stále spíš menšina řidičů. Je to trochu paradoxní, že kamkoliv přijdeme, jako první taháme z kapsy mobil a okamžitě na něm něco provádíme, ale když usedáme do auta, předstíráme, že se nás handsfree netýká. Asi každý řidič, chodec či jiný účastník provozu, který už byl dneska venku, může potvrdit, že viděl aspoň jednoho člověka, který se pokoušel řídit, zatímco si u ucha přidržoval svůj mobil. Zatímco řidiče s handsfree na cestě téměř nepoznáte, řidiče s mobilem u ucha, který se snaží o komické přehmaty a prakticky nemůže řadit, poznáte okamžitě. Buď jede jako blázen, neboť se nemá čas dívat doleva ani doprava, nebo naopak vypadá, jako by seděl za volantem poprvé v životě a nevěděl, co dělat.
Proč si pořídit handsfree
Policejní vyhláška klasifikuje řízení s telefonem v ruce jakožto přestupek. Bloková pokuta je sice maximálně v řádu tísíce korun, ale strhnutí bodů už tak v pohodě není. Nemluvě o situaci, kdy se s telefonem v ruce stanete účastníkem dopravního incidentu. Pokud bude existovat nějaký důkaz (záběry z kamery, svědci), že jste telefonoval, můžete hádat, kdo bude určen viníkem. A to všechno jenom proto, že se vám nevyplatí koupit si za pár set korun bluetooth handsfree sluchátko?
Výběr správného handsfree sluchátka:
Ještě než se rozeběhnete do obchodu a koupíte si to nejdražší sluchátko, jaké tam najdete, zadržte. Předchozí slova vás možná donutila nad handsfree přemýšlet, ale nepodléhejte emocím. Nejdříve si položte pár otázek. Jak často potřebujete při řízení telefonovat? Jak často vám někdo volá, když zrovna řídíte? Využijete vůbec handsfree? Poslední otázka je možná trochu zbytečná, protože nikdy nevíte, kdy vám někdo bude volat a handsfree se náhle ukáže jako velmi užitečné a praktické. Pokud jste sváteční řidič nebo neočekáváte, že vám každou chvíli někdo bude volat, nemá určitě smysl do handsfree investovat víc než pár set korun. Jen pokud očekáváte za volantem důležité (pracovní) hovory, má smysl investovat do opravdu kvalitního handsfree sluchátka, které vám bude i přes časté používání sloužit dlouho. Jde přece jen o něco, co budete mít delší dobu zavěšené na uchu a pohodlí je tak velmi důležitou vlastností každého handsfree zařízení. Čím kvalitnější, tím bude také lepší spojení s mobilem a kvalita zvuku.
Má handsfree skutečně vliv na pozornost řidiče?
Někteří možná namítnou, že i s handsfree v uchu se stejně může stát, že hovor pozornost řidiče odvede od dění na cestě. To ale není to samé, jako když zaměstnáte jednu ruku držením telefonu u ucha. Každý zkušenější řidič určitě může potvrdit, že jelikož už řídil tisíckrát, je schopen řídit v jakémsi autopilotovi. Handsfree toto podvědomé řízení umožňuje, protože i když zrovna přemýšlíme nad odpovědí volajícímu nebo zpracováváme informace, které nám říká, obě ruce jsou stále volné. Avšak pokud si místo handsfree představíme, že máme podvědomě řídit jednou rukou, nepůjde to. Jednoduše proto, že takto běžně neřídíme a ani řídit neumíme. Srovnávat pozornost řidiče s a bez handsfree proto nemá smysl, neboť absence jedné ruky na volantu je mnohem závažnějším bezpečnostním rizikem. Ani z racionálního pohledu neexistuje logický důvod, proč řídit jednou rukou a ohrožovat všechny okolo sebe, když handsfree sluchátko stojí pár stovek. Nemluvě o tom, že i ve zcela nouzové situaci dnes každý mobil umožňuje hlasité přijmutí hovoru skrz reproduktor, takže lze řídit „handsfree“ i bez skutečného handsfree. Rozumná výmluva, proč řídit s telefonem v ruce zkrátka neexistuje.
Nikdy nekupujte nekvalitní handsfree
Lidé jsou vynalézaví a mnohdy se bohužel tato vynalézavost projeví tak, že chtějí za každou cenu ušetřit pár korun i na něčem poměrně důležitém. Malé handsfree sluchátko je snadné podcenit. Když vám ale při důležitém hovoru náhle vypadne zvuk a vy budete marně sahat po svém telefonu, přičemž zapomenete na cestu před sebou, možná budete svou levnou koupi chtít vzít zpět. Pokud nekvalitní handsfree nepoznáte už na pultě, velice rychle ho poznáte, jakmile si ho nasadíte a usednete za volant. Zavěšení na ucho většinou tvoří nekvalitní a neforemný plast, propojit sluchátka s mobilem bude skoro zázrak, a když vám konečně někdo při řízení zavolá, sotva ho uslyšíte. A věřte, že to poslední, co chcete místo soustředění na provoz kolem vás dělat, je zabývat se nefunkčním handsfree.