Baterie
Po zvolení značky telefonu v menu vlevo si můžete vybrat variantu která Vám více vyhovuje. Rozdíly jsou samozřejmě ve výrobci, v ceně a často kapacitě. Bližší informace naleznete v podrobném popisu u produktu.
Baterii hledejte podle původního označení (uvedeno přímo na výrobku). Např. BL-4U, EB-BG750BBE, HB396693ECW apod. Podrobnější návod zde.
Baterie do mobilu
I když se vám podaří zachovat svůj mobil v perfektním nepoškozeném stavu, je velmi pravděpodobné, že se časem nějaké další investici neubráníte. Tou nejčastější je baterie do mobilu, jejíž životnost nikdy není nekonečná. I moderní lithium-iontové baterie mají co dělat, aby s chytrými telefony dokázaly držet krok. Řada majitelů už si zvykla, že jim jejich baterie do mobilu vydrží maximálně jeden den a jsou tedy nuceni nabíjet ji každý den. Doby, kdy jste mohli nabíjet telefon dvakrát do týdne, jsou pryč. Stačí, když svůj telefon používáte trochu aktivněji na práci, hraní her, používání aplikací či focení a procenta baterky rázem letí dolů. Baterie do mobilu se tak neustálým každodenním vybíjením a nabíjením opotřebovává a po pár letech je zpravidla zralá na výměnu. Tedy za předpokladu, že nechcete mít svůj telefon v nabíječce permanentně. I samotná baterie do mobilu může být navíc poruchová, a jak jsme se v nedávné minulosti u některých výrobců přesvědčili, dokáže napáchat velké škody. Je proto potřeba stav vaší baterie do mobilu hlídat a v případě potřeby ji raději ihned vyměnit za novou, kterou už ostatně můžete mít koupenou v zásobě.
Má smysl mít dvě baterie do mobilu?
Někteří majitelé chytrých telefonů, kteří ví, že je po celý den nedají z ruky, řeší problém nedostatečné výdrže baterie do mobilu tak, že mají jednoduše baterie dvě a dle potřeby je mění. Na trhu dnes existují i power banky, ale ty se hodí spíše na nabíjení daleko od zásuvky. Pokud vám dochází baterie do mobilu a vy potřebujete nadále pracovat za chůze a mít ho pokud možno v ruce, je mnohem rychlejší a praktičtější jednoduše baterii vyměnit. Pamatujte jen, že ne každý mobil toto umožňuje.
Kde sehnat novou baterii?
Jelikož se dnes baterie do mobilu nevyrábějí na míru pro každý telefon zvlášť, ale jeden typ může pasovat i do několika telefonů najednou, není zpravidla žádný problém náhradní baterku sehnat. Jen je potřeba dávat pozor na to, od koho své baterie do mobilu kupujete. I ceny originálních baterek se pohybují v řádech několika set korun, což za prodloužení životnosti vašeho telefonu rozhodně stojí. Určitě vám ale nestojí ušetřená stokoruna za to, že nekvalitní baterie do mobilu praskne a začne vám do útrob telefonu vypouštět kyselinu. Za stovku si totiž nový mobil nekoupíte. Pokud sledujete aspoň trochu zprávy, víte, že okolo baterií se dnes točí řada otázek. I ty nejvýkonnější baterie do mobilu totiž mají co dělat, aby udržely krok s ostatními technologiemi a zaručily přitom výdrž aspoň několika hodin. Této poptávky po kvalitních bateriích samozřejmě využívá i řada pochybných obchodníků, kteří nabízejí levné baterie do mobilu včetně originálních log společností, avšak s neodpovídajícími útrobami. Příslušenství pro telefon proto vždy nakupujte u důvěryhodných obchodníků, kteří mohou původ svého zboží dokázat.
Pozor na nafukující se baterie do mobilu
Proč svůj chytrý telefon pravidelně kontrolovat nejen kvůli otiskům prstů a škrábancům? Pokud se vám začne zdát, že se displej poněkud tlačí nahoru a ohýbá, možná za to může nafukující se baterie do mobilu v jeho útrobách. Jde o známou závadu baterek, kterou zpravidla způsobuje dlouhodobé používání. Baterie začne zvětšovat svůj objem a roztahovat se uvnitř telefonu. Tím může (ale také nemusí) narušit jeho funkčnost. Je velmi důležité, abyste tuto závadu odhalili co nejdříve. Nafukující se baterie do mobilu totiž může v určité chvíli prasknout, což ve vaší kapse vyvolá menší „explozi“. Ta kromě zničení celého telefonu může přinejmenším popálit vaše oblečení. Důvodem pro nafukování baterie do mobilu může být také její pochybná kvalita. Uvnitř každé baterky se nachází kyselina, a pokud není její těsnění provedeno kvalitně, může tato kyselina začít unikat nebo se přehřívat. Za nafouknutím může v neposlední řadě stát i nekvalitní nabíječka mobilu, která baterii nenabíjí tak, jak by měla a po určitém množství nabíjení ji začne nevratně poškozovat. V takovém případě je potřeba akumulátor i baterii do mobilu co nejdříve vyměnit.
Jak prodloužit životnost vaší baterie do mobilu
Nikde není řečeno, že každá baterie do mobilu bude za dva roky každodenního nabíjení nepoužitelná. Existuje několik tipů, jejichž dodržování lze životnost baterie prodloužit do té míry, že vám bude relativně dobře sloužit i po čtyřech letech. Není například příliš dobré, pokud jsou baterie do mobilu vybíjeny až na 0 %. Ideální je, když si malé baterky všimnete včas a začnete telefon nabíjet ještě před tím, než se baterie zcela vybije. Pravidla ohledně úplného vybití a nabití baterie do mobilu při prvním použití již dnes dávno neplatí, lithium-iontové baterie totiž fungují jinak. Proto to samé platí i o plně nabité baterce – není rozumné nechávat telefon v nabíječce tehdy, kdy je baterie do mobilu již nabitá na 100 %. Zbytečně jí totiž nadále prochází proud, který není nijak využíván a pouze opotřebovává součástky baterky. Ideální rutinou pro dlouhodobou životnost vaší baterky je začít ji nabíjet vždy, když se dostane pod 50 % a nabíjet ji zhruba do 95 %. Můžete svůj mobil například nabíjet pokaždé, když si sednete k PC nebo do auta. Tím pádem máte vždy k dispozici dostatek baterky a zároveň se baterie do mobilu nijak zbytečně neopotřebovává ani neničí. Mezi další tipy tipy se řadí například: vypnutí bezdrátových připojení, jako je datové připojení, Wi-Fi nebo Bluetooth, když je nepoužíváte. GPS zapínejte jen v případě, že potřebujete přesnou polohu, například při používání navigace nebo aplikace využívající polohu, v krizové situaci aktivujte režim letadlo, který zakáže prakticky všechny výše zmíněné funkce. Ale pozor, od této chvíle budete nedostupní pro hovory i příjem zpráv! Zároveň snižte jas displeje na minimum nebo přejděte do úsporného režimu.